Kertépítés lépésről, lépésre

A luc- és normann fenyőn túl

A luc- és normann fenyőn túl

Karácsonyra szinte minden lakásba vásárolnak fenyőfát. Persze újabban az élőhöz szinte megtévesztésül hasonlító műfenyőknek is nagy keletje van. A „szokásos”, mindig kapható karácsonyfának szánt fajták között a legnépszerűbb a Normann-fenyő, amely nem hullik, nem szúr, viszont kevésbé illatos. A második kedvenc a hagyományos lucfenyő, melynek bár kellően illatosak a levelei, viszont sajnos erőteljesen hullanak is. Ma már kevésbé kedvelt az ezüstfenyő, illetve a feketefenyő.

A fenyőkre azonban nem csupán karácsonyfaként tekinthetünk, hiszen sokféle fenyőt ültethetünk a kertünkbe is. Az alábbi összeállításban talán kevésbé ismert fenyőféléket mutatunk be.

nutka-ciprus.jpg

Chamaecyparis nootkatensis – nutka-ciprus. Leggyakrabban az oltott, ’Pendula’ fajtáját ültetik. A pikkelylevelek színe sötétzöld. A fajta fő ágai szinte vízszintesen növekednek, enyhén felálló véggel. A növény Észak-Amerikából származik, nagyon ellenálló faj. Nagy méretű növény, 0-25 m magasra is megnő. A telet nagyon jól viseli, a havat célszerű lerázni a fáról. Egyedül nedvességigénye magas, célszerű öntözni.

Araucaria araucana – chilei fenyő. Dél-Amerikából származó fenyőféle, amely egyben Chile nemzeti fája is. Rendkívül karakteres a megjelenése, ami felépítéséből adódik. A hajtásokon körben helyezkednek el nagyméretű, háromszögre emlékeztető levelei. Lassú növekedésű növény, és kétlaki. Hazánkban csak 5-10 m magasra nő meg. Közepes víz és tápanyagigényű. Szereti a párás helyeket, illetve szárazságban az öntözést meghálálja. A savanyú talajú területek kedvezőbbek ültetéséhez. Védett helyet igényel, erős fagyokban elpusztulhat.

sarkanyfenyo.jpg

Wollemia nobilis – sárkányfenyő. A sárkányfenyő az egyik legújabb felfedezett fenyőféle, 1994-ben Kelet-Ausztráliában fedezték fel. Igazi élő kövület, nemzetségének egyetlen faja, mint ahogyan Gingko biloba is. Érdekes, kúpos alakja van, a fő hajtások hosszan csüngenek le a törzs mellett. A levelek hosszúak, kétoldalt fésűsen helyezkednek el a hajtásokon. Hazánkban cserepes növényként tartható, egyenlőre csak külföldről rendelhetők példányai.

Abies cephalonica – görög jegenyefenyő. A Nordmann-fenyőre hasonlító jegenyefenyő. Az egyik fő különbség, hogy levelei merevek és kemények, hegyben végződnek – így szúrnak is. Ez a fenyő is magasra nő, 20-25 m az átlagmagassága kifejlett korban. Ágrendszere sűrű. Hazánkban ritkábban kapható. A szennyezett levegőt és a tartós szárazságot nem viseli, a rendszeres öntözést meghálálja.

europai-ciprus.jpg

Cupressus sempervirens – európai ciprus. Elsősorban a mediterrán országokból ismert fenyőféle. Azt már kevesen tudják, hogy Kis-Ázsiából az Ókorban telepítették a mai Olaszország területére és kivadult. A mediterrán tájak jellegzetes, többé-kevésbé oszlopos alakú örökzöld fája. Hazánkban csak védett, száraz területeken telel biztonsággal.

Szólj hozzá! mediterrán kert kerti növények kertépítési tippek Tovább
A luc- és normann fenyőn túl Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • 5 télen a levelével díszítő növény a kertben 5 télen a levelével díszítő növény a kertben
  • A könnyen tartható lepkeorchidea A könnyen tartható lepkeorchidea
  • Ősszel és télen ehető termésű fák és cserjék Ősszel és télen ehető termésű fák és cserjék
  • Ültessünk dézsás növényeket a teraszra! Ültessünk dézsás növényeket a teraszra!
  • Kertépítés ősszel – a balkonládákat is érdemes feldíszíteni Kertépítés ősszel – a balkonládákat is érdemes feldíszíteni

A bejegyzés trackback címe:

https://kertelunk.blog.hu/api/trackback/id/tr2913580431

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Tumblr Pinterest

Kérdése van? Segítünk!

kati.jpgtel.jpgmiert-kicsi.jpg 

Kertépítés lépésről, lépésre

Szenvedélyünk a kertépítés – ha csak két szóval szeretnénk magunkat bemutatni. Közel 15 éves tapasztalat mellett számos igazi, művészi jellegű kert és nagyon sok, olykor emberközeli, máskor modern- mediterrán stílusú, színes, virágos kert született meg kezünk munkája által. Nagyon sok újságban, cikkben szakértőként kérnek fel, hogy egy-egy hétköznapi problémára szakszerű választ adjunk. Most néhány, igen gyakran felmerülő kérdésre adunk választ!

Keresés

Címkék

budapest (1) fák (1) hárs (1) kertépítés (5) kertépítési tippek (14) kerti növények (15) kiskert (2) lejtős kert (1) mediterrán (2) mediterrán kert (4) orchidea (1) ősz (3) páfrány (1) szegfű (1) tavasz (1) thuja (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2022 december (1)
  • 2022 február (1)
  • 2021 október (1)
  • 2020 december (1)
  • 2020 július (1)
  • 2020 március (1)
  • 2019 november (1)
  • 2019 augusztus (1)
  • 2019 március (1)
  • 2019 január (1)
  • 2018 november (1)
  • 2018 augusztus (1)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML
süti beállítások módosítása
Dashboard