A Phalaenopsis hibridek, a lepkeorchideák. A lepkeorchideákat a már régóta tartó nemesítésüknek köszönhetően az egyik legismertebb, hosszú évekig díszítő orchideák között tartjuk számon. A növények télen kezdenek el virágozni. a virágzati szár felfelé törő, de a sok virág súlya alatt csüngővé vagy íveltté válhat, gyakran elágazódik. A virágok jellegzetesen telt formájúak, általában több színűek vagy egy szín árnyalatiban pompáznak.
Az újabb fajták között a petyegtetett, foltos szirmúak találhatók meg, és elég sok fajtája illatos is. A virágzatok hosszan díszítenek, vannak fajtái, melyek akár fél évig is virágozhatnak. A leveleik hosszúak, jellemzően maga a levélzet bár szélesen elterül, nem sok helyet foglal. Léteznek kis termetűek (virágzásban 20cm) és nagyok is (virágzásban 100cm).
Következzen 8 tipp, ami a tartásukat megkönnyíti:
- Kifejezetten orchidea-földbe ültessük őket. Ez egy nagyon levegős, szinte csak kéregből álló keverék.
- A cserepeket tegyük lehetőleg orchidea-kaspókba, mert ezeken alul van egy perem, amin felfekszenek a cserepek és az alá folyhat a felesleges öntözővíz. A lepkeorchidea nagyon érzékeny a pangó vízre, ezért ez nagyon praktikus és esztétikus megoldás.
- Az öntözésükre két módszer a legjobb. Lehet őket óvatosan, kevés vízzel felülről átöntözni úgy, hogy a tő körül az egész földfelszínre juttassunk vizet. A másik, alaposabb módszer, ha a növényeket alámerítjük bőséges vízben (pl. egy lavórban) addig, amíg levegőbuborékok szállnak fel. Ezután engedjük teljesen kifolyni a vizet a cserepekből és visszatehetjük őket a kaspójukba. A víz mindkét esetben legyen szobahőmérsékletű. Nem szabad nagyon gyakran öntözni őket, nyáron is legfeljebb kétszer, vagy inkább egyszer áztassuk meg őket.
- Átültetésük néhány évente történjen, erre a legjobb időpont a nyár vége.
- Az átültetéskor ne sérüljenek a gyökerei. Finoman ki kell rázni a régi földet a gyökereik közül, majd óvatosan egy kicsit nagyobb, ha lehet átlátszó cserépbe ültessük el őket úgy, hogy ne mozogjanak a tövek benne.
- A lepkeorchideát a levelek fejlődésekor és virágzáskor szabad tápoldatozni, lehetőleg a neki megfelelő orchidea-tápoldattal. Semmiképpen sem szabad sűrűbben, mint ahogyan a tápoldat leírása jelzi!
- Nem kell megijedni, ha az újonnan fejlődő gyökerek az ültetőközeg felszínén növekszik, vagy akár le is csüng a cserép mellett, nem kell bevezetni őket a cserepükbe. A virágzati szárakat csak a teljes elvirágzás, vagy elsárgulásuk után vágjuk le a leveleknél. Virágzáskor érdemes a cserepek tetejére egy-egy nehezebb kavicsot helyeznünk, hogy ne dőljenek fel a virágzat súlya alatt.
- Amennyiben a virágzati száron sarjak jelennek meg, addig ne távolítsuk és ültessük el őket, amíg rajtuk nem fejlődik ki kb. 10 cm hosszú gyökér.A fagyveszély múlta után a kertben árnyékos helyen jól nyaraltathatók. Ha éjjel a hőmérséklet 10 °C alá esik, vigyük be őket! Szobában az egyenletes, de nem túl meleget szeretik (18-20 °C). Szobában is félárnyékos, tűző naptól védett helyen neveljük őket!
További érdekes cikkeket itt olvashatsz: https://www.kertelunk.hu/a47-Kertépítési_tanácsok.html